Sports and Athletics

HISL

Middle School

High School


About

Harvest provides great opportunities for student athletes in middle school and high school. The Harvest Intramural Sports League (HISL) is also available to our 4th - 6th grade students. From soccer and volleyball to basketball, tennis, and golf, there are athletic competitions on campus and around the island almost daily. We have competitive teams that reach the highest level of play. Lives are shaped by these experiences and character is developed on the field, in practice, and through team relationships.

Note: Sports uniform prices range from $50-$100 and will be communicated by the team head coach.

Sports by Quarter

1st Quarter2nd Quarter3rd Quarter4th Quarter
SportCoach
MS Girls BasketballEmilee Hansel
MS Boys SoccerJason Martin
HS Girls VolleyballMatthew Noland
HS Boys & Girls X CountryBen Middlebrooke
SportCoach
HISL Elementary FutsalHeather Anderson
MS Girls VolleyballHeather Anderson
MS Boys & Girls X CountryKristen Lloyd
HS Girls BasketballHolly Novak
HS Boys SoccerJeremy Wendal
SportCoach
HISL Elementary VolleyballHeather Anderson
MS Girls SoccerJanae Jorgensen
MS Boys VolleyballBryce Collier
HS Boys & Girls TennisCliff Paulin
HS Boys BasketballLawrence Nagengast
HS Girls Beach VolleyballMatthew Noland
SportCoach
HISL Elementary BasketballHeather Anderson
MS Boys BasketballTBD
HS Boys VolleyballBrandon Pegarido
HS Girls SoccerJeremy Wendal

2nd Quarter

Tryout Dates/Times
HISL - FutsalMS Cross Country
FUTSAL CLINCS: October 17 - 18 - 2:40pm - 3:20pm
Contact Heather Anderson
Ongoing (Monday, Tuesday, Thursday, and Friday) - 3:30-5:00 pm
Head Coach: Kristen Lloyd

Harvest Athletics Schedule

HS - TennisHS - Basketball - BoysHS - Beach Volleyball - GirlsMS - Soccer - GirlsMS - Volleyball - Boys
 OpponentDateTimeLocation
GW logoGWTuesday, January 214:00UOG
OKKODO logoOkkodoThursday, January 23, 20204:00UOG
ACADEMY logoAOLGTuesday, january 28, 20204:00UOG
JFK logoJFKThursday, January 30, 20204:00JFK
BYETuesday, February 4, 20204:00
Father Duenas logoFDThursday, February 6, 20204:00Tamuning
ST JOHNS logoSt. John'sTuesday, February 11, 20204:00TBD
TIYAN logoTiyanThursday, February 13, 20204:00Tiyan
SOUTHERN HIGH logoSouthernTuesday, February 18, 20204:00SHS
GHS logoGuam HighThursday, February 20, 20204:00TBD
SANCHEZ logoSSHSTuesday, February 25, 20204:00UOG
All-Island ChampionshipsTuesday, March 3, 20204:00TBD
All-Island ChampionshipsThursday, March 5, 20204:00TBD
All-Island ChampionshipsTuesday, March 10, 20204:00TBD
All-Island ChampionshipsThursday, March 12, 20204:00TBD
 OpponentDateTimeLocation
Father Duenas logoFDThursday, January 16, 20205:30Harvest
TIYAN logoTiyanSaturday, January 18, 20205:30Harvest
NOTRE DAME logoNDTuesday, January 21, 20205:30Harvest
ST JOHNS logoSt. John'sFriday, January 24, 20205:30Harvest
BYETuesday, January 28, 20205:30
SANCHEZ logoSanchezSaturday, February 1, 20205:30Sanchez
GAA logoGAA (JV)Tuesday, February 4, 20205:30Harvest
Father Duenas logoFDFriday, February 7, 20205:30FD
SOUTHERN HIGH logoSouthernSaturday, February 8, 20205:30Southern
NOTRE DAME logoNDTuesday, February 11, 20205:30ND
ST PAUL logoSt. PaulThursday, February 13, 20205:30St. Paul
ST JOHNS logoSt. John'sFriday, February 14, 20205:30St. John's
GW logoGWSaturday, February 15, 20205:30Harvest
GHS logoGuam HighTuesday, February 18, 20205:30Harvest
BYEFriday, February 21, 20205:30
JFK logoJFKSaturday, February 22, 20205:30Harvest
GHS logoGuam HighMonday, February 24, 20205:30Guam High
GAA logoGAA (JV)Tuesday, February 25, 20205:30FD Jungle
ST PAUL logoSt. PaulFriday, February 28, 20205:30Harvest
OKKODO logoOkkodoSaturday, February 29, 20205:30Okkodo
Quarter-FinalsTuesday, March 3, 20206:00TBD
Semi-FinalsThursday, March 5, 20206:00TBD
3rd & ChampTBD5:30 or 7TBD
 OpponentDateTimeLocation
ST JOHNS logoSt. John'sSaturday, January 25, 20203:00GFA
ACADEMY logoAcademySaturday, February 1, 20203:00GFA
TIYAN logoTiyanTuesday, February 4, 20204:00GFA
ST PAUL logoSt. PaulSaturday, February 8, 20209:00amGFA
ST JOHNS logoSt. John'sThursday, February 13, 20204:00GFA
ACADEMY logoAcademyThursday, February 20, 20204:00GFA
TIYAN logoTiyanSaturday, February 22, 20209:00amGFA
ST PAUL logoSt. PaulTuesday, February 25, 20204:00GFA
Pairs ChampionshipTuesday, March 20, 2020TBDGFA
Pairs ChampionshipThursday, March 12, 2020TBDGFA
Pairs ChampionshipSaturday, March 14, 2020TBDGFA
 OpponentDateTimeLocation
ANDERSON logoAndersenFriday, February 7, 20204:30Harvest
ST ANTHONY logoSt. AnthonyMonday, February 10, 20204:30TBD
BISHOP logoBishopFriday, February 14, 20204:30Mangilao
ST JOHNS logoSt. John'sMonday, February 17, 20204:30St. John's
ST FRANCIS logoSt. FrancisMonday, February 24, 20204:30Talofofo Field
MCCOOL logoMcCoolFriday, February 28, 20204:30Harvest
ST PAUL logoSt. PaulTuesday, March 2, 20204:30Harvest
 OpponentDateTimeLocation
ST FRANCIS logoSt. FrancisThursday, January 23, 20205:30Harvest
ST PAUL logoSt. PaulMonday, January 27, 20205:30Harvest
SAN VICENTE logoSan VicenteThursday, January 30, 20205:30Harvest
MCCOOL logoMcCoolMonday, February 3, 20205:30McCool
BYEThursday, February 6, 2020
BISHOP logoBishopMonday, February 10, 20205:30Bishop
ST JOHNS logoSt. John'sThursday, February 13, 20205:30Harvest
ANDERSON logoAndersenThursday, February 20, 20205:30Harvest
MT CARMEL logoMt. CarmelMonday, February 24, 20205:30Agat Gym
ST ANTHONY logoSt. AnthonyThursday, February 27, 20205:30St. Anthony
SANTA BARBARA logoSanta BarbaraThursday, March 5, 20205:30Santa Barbara